Sağlık

Sağlık Lisansiyerleri: 60 Puanla Atananlar Seviniyor, 95 Puan Alanlar Ağlıyor!

tıbbi sekreter maaş

Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Sağlık Personeli Pozisyonlarına Yerleştirme sonuçları açıklandı. Söz konusu atamalarda 85 bin sağlık personeli olmak üzere 36 bin 600 kişilik bir alım yapıldı. Atamalarda sağlık yönetimi lisansiyerleri adı altında 400 kişilik kadro ayrıldı ancak ayrılan kadroya okuyan önlisans mezunları alındı. Sağlık Yönetimi Platformu tercihlerin açıklanmasının ardından, KPSS’den 60-70 bandından puan alanların sevindiği bir yerde, 80-95 bandı puan alan sağlık yönetimi lisansiyerlerinin mağduriyetini dile getirerek, “ama biz ağlıyoruz” dedi. Platformun açıklamasının yanı sıra HDP Milletvekili, İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da sağlık yönetimi mezunlarının atanamaması konusunu gündeme getirerek, “Lisans mezunları önlisanslılara göre daha dezavantajlı durumdalar lisans okuduğu kadar cezalandırılıyorlar” dedi. 

sağlık yönetimi

Haksızlığa Ağlıyoruz!

Lisans mezunu, Sağlık Yönetimi Bölümü mezunlarının atamalara ilişkin tepkilerini, Bilim Sağlık Haber Ajansı gündeme getirmiş, Sağlık Yönetimi Platformu Başkanı Umut Temir ile görüşerek konuyla ilgili  bilgi almıştı. Temir, “Sus payı olarak 400 kişilik kadro verildi o da sağlık yönetimi ünvanına değil. Sağlık Bakanlığındaki daire başkanları ile yaptığımız görüşmede bize Bakanımızın talimatı ve takdiri ile yoksunuz dediler” açıklaması yapmıştı. Atamalarla ilgili tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Sağlık Yönetimi Platformu yeni bir açıklama yaptı. Platform, “atama sonuçları açıklandı bir yerde 60-70 gibi puanlarla tıbbi sekreterliğe atananlar, bir yerde de 90-95 puanla atanamadığı için ailesine çevresine bunu nasıl açıklayacağını bilemeyip yapılan haksızlığa ağlayan bir kesim var” diyerek tepki gösterdi. 

Mücadelemize Devam Edeceğiz!

Sağlık Yönetimi Platformu atama sonrası yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi: “Atama sonuçları açıklandı. Bir yerde 60-70 gibi KPSS puanlarıyla tıbbi sekreter olarak atananlar sevinçten ağlıyor, diğer tarafta da 80-95 puanla atanamadığı için ailesine çevresine bunu nasıl açıklayacağını bilmeyip yapılan haksızlığa ağlayan bir kesim var. Bu yapılan büyük bir haksızlık hatta zulümdür.” Atamalarda sağlık yönetimi lisansiyerlerine kontenjan ayrılmamasını  kabullenen, haklarını aramayanlara seslenen Platform, “Bundan sonraki atamalarda da farklı bir tablo olmayacak ya çabalayıp hakkını alacaksın ya da her atamadan sonra ağlarsın. Çünkü sen çabalamazsan hakkını aramazsan kimse bu mağdurdur buna şu kadar kadro vereyim ya da 60 yıllık bir bölümdür bunun meslek tanımını yapalım demez. Bunu yıllardır tecrübe ediyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz” açıklaması yaptı. 

  Sıcak ve Soğukta Klima Uyarısı !

ömer faruk gergerlioğlu

Milletvekili Gergerlioğlu, Sağlık Lisansiyerlerinin Atanamama Sorununa Değindi

Sağlık lisansiyerlerinin atanamaması konusunda HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu konuyla ilgili mecliste basın açıklaması yaparak şunları söyledi: “Lisans mezunları önlisanslılara göre daha dezavantajlı durumdalar lisans okuduğu kadar cezalandırılıyorlar. Sağlık Bakanlığının 85 bin kişilik atamasında sağlık lisansiyerlerine haksızlık yapılmıştır. KPSS+80 puan alan sağlık lisansiyerleri atanamamıştır” dedi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu