Sağlık

Milletvekili Aday Listelerinde Sağlık Grubunda ‘Doktor’lar Çoğunlukta!

Sağlık Çalışanına Bu Kez Şiddet Uygulayan Sağlık Çalışanı

Türkiye’de 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde siyasi partilerin aday listelerinde yer alan meslek grupları arasında sağlık sektöründe en çok doktorlar yer aldı. Siyasi partiler sağlıkçı aday tercihlerindeki geleneğini değiştirmedi, doktorları, eczacılar, dişhekimleri takip ederken; aday listelerinde veteriner hekim, hemşire, sağlık teknikeri, diyetisyen, mikrobiyolog, biyolog, tıp çalışanı branşları da yer aldı. 

Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA)  siyasi partilerin aday listelerinde sağlık alanında, hangi mesleğin çoğunlukta olduğuna ilişkin bilgileri derledi. Siyasi partilerin listelerinde gelenek değişmedi, partiler yine sağlıkçı aday tercihlerini doktorlardan yana kullandı. Doktor adaylar ilk sıralardan aday gösterildi. Doktorların ardından sağlık branşları arasında en çok aday eczacı adaylar oldu, ardından dişhekimi üçüncü sırada yer aldı. Hemşire, ebe, sağlık teknikerliği meslek grubundaki adaylara arka sıralarda yer verildi. Ana Muhalefet Partisi CHP Milletvekili Aday listelerinde 25 Deva Partisi, 24 Saadet Partisi ve 19 da Gelecek Partisi adayları yer aldı. 

İşte Partilerin Listelerindeki Sağlıkçı Aday Branş Sayıları:

En az sağlıkçı aday iktidar partisi AKP aday listesinde görülürken, en çok sağlıkçı aday da ana muhalefet partisi CHP’de yer aldı. CHP’yi İyi Parti ardından MHP en sonda da SP yer aldı. 

Ak Parti aday listelerinde 2 doktor, 1 optisyen sağlıkçı aday olmak üzere 3 sağlıkçı adaya yer verildi. 

CHP aday listelerinde 30 doktor, 16 eczacı, 5 dişhekimi, 4 veteriner hekim, 2 hemşire, 1 mikrobiyolog, 1 biyolog, 1 psikolog, 1 diyetisyen, 1 optisyen olmak üzere 62 sağlıkçı adaya yer verildi. 

İYİ Parti aday listelerinde 52 sağlıkçı adaydan 34’ü doktor, 5’i diş hekimi, 9’u eczacı, 1’i tıp çalışanı, 1’i fizyoterapist, 1’i psikolog branşlarında oldu.  

  Büro-İş Sendikası: En Düşük Memur Maaşı 35 Bin TL Olmalıdır!

MHP aday listelerinde ise 12 doktor, 3 hemşire, 2 sağlık teknikeri, 2 eczacı sağlıkçı aday yer alarak 19 sağlıkçı aday yer aldı. 

Saadet Partisi aday listelerinde ise 2 doktor, 1 pedagod, 5 veteriner, 1 psikolog 1 eczacı olmak üzere 10 sağlıkçı yer aldı. 

Not: 5 siyasi parti dışındaki diğer seçime katılan siyasi partilerin aday listeleri ile ilgili sağlıkçı aday verileri talep edilmiş, tarafımıza iletilen veriler kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu