Sağlık

Doğruyol’dan Asgari Ücret Çıkışı: Sonunda Başardınız!

ahmet doğruyol

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, yeni asgari ücretin 11 bin 402 lira olarak açıklanması ile memur maaşlarının, asgari ücretin altında bırakılmasına tepki göstererek, “sonunda başardınız” dedi. 

Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı!

Doğruyol, “Sözde yetkili olup, etkili olamayan memur sendikaları ile, mevcut hükümet birlikte memur maaşlarını asgari ücretin altına indirmeyi başardı. 1 Temmuz itibariyle asgari ücretin 11.402 TL olmasıyla birlikte, en düşük memur maaşı asgari ücretin altında kalmış, 12.200 TL olan ortalama memur maaşı ile, asgari ücret   arasındaki makas neredeyse kapanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanının ifadesiyle en düşük memur maaşlarının 22 bin TL olacağı sözü önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecektir. Ancak bu rakam bile yoksulluk sınırının çok altında, zamanında yaklaşık üç asgari ücret alan memurun maaşı bu gün asgari ücretin iki katı bile etmemektedir. Bundan dolayı, asgari ücret ya da, memur maaşlarının artışları reel ekonomik gerçeklere uygun olarak düzenlenmelidir” şeklinde konuştu. 

Memur Maaşı 33 Bin TL Olmalıdır!

Asgari ücretin 500 dolar seviyelerinin altına  düşürülmemesinde, en düşük memurun taban aylığının iki asgari ücret seviyelerine sabitlenmesinin, enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde sabit ücretlileri koruyacağını belirten Genel Başkan Doğruyol şunları söyledi: “Sabit ücretlilerin gelir vergisi oranlarının da %15 ile sabitlenmesi elzemdir. Ortalama memur maaşı yoksulluk sınırı olan 33 bin TL seviyesine getirilmeli, unvan ve mesleklere göre bu maaş yukarıya doğru düzenlenmelidir. En düşük memur maaşı, bekar tek başına çalışan memur baz alınarak, aile, çocuk, yardımı, sabit ödeme vb. ödemelerin dışında tutulmalıdır. Memurun alım gücü  hiçbir dönemde bu kadar azalmadı.”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Sosyal Medya Detoksu Nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu