Genel

Güneş Enerjisi Kullanımında Rekor Büyüme Yaşanacak

Güneş enerjisi sistemleri

Dünya nüfusunun sürekli artması, metropol kentler ve hava kirliliğiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.

Ekosistem ve tüm canlılar için temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında yatırım ve kullanım alanı artan güneş enerjisi, özellikle son yıllarda Türkiye’nin çevre politikalarına ve ekonomiye sağladığı katma değerle giderek yaygınlaşıyor. Küresel araştırma şirketi Wood Mackenzie’ye göre, 2023 yılında dünya çapında rekor ölçekte güneş enerjisi kapasitesine ulaşılacak. Bu bağlamda; endüstriyel bazda halkın elektriği sattığı GES projesini hayata geçiren Synergee; yeni nesil kazanç modeliyle sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üreterek, karbon ayak izini minimum seviyeye indirmeyi hedefliyor. 

Güneş Enerjisi Kullanımında Rekor Büyüme Yaşanacak
Güneş Enerjisi Kullanımında Rekor Büyüme Yaşanacak

 Synergee’nin yeni nesil yatırım modeli ile sürdürülebilir enerji kullanımını artıyor

 Türkiye’nin güneş enerji potansiyeli yüksek bölgelerinden Denizli’de 28 bin metrekare arazi üzerinde faaliyet gösteren Synergee; GES santrallerine entegre edilen yerli üretim güneş panellerini kiralayarak, yatırımcılara aylık bazda kazanç sağlıyor. Parisa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kirazdiken, üretip sattıkları güneş panelleriyle herkesi temiz bir enerjiye davet ediyor. ‘’Gelişen teknoloji ve ülkemizin coğrafi konumundan en verimli şekilde faydalanıp enerjiye ulaşmak isteyen herkesi yenilenebilir enerji ile buluşturmalıyız. Güneş ve rüzgardan elde edilen enerji ile faturaları yarıya düşebilir. Öte yandan, geleceğe temiz bir yatırım yapmak için geliştirdiğimiz sistem ile, sürdürülebilir enerji kullanımı artıyor’’ dedi.

Güneş Enerjisi Kullanımında Rekor Büyüme Yaşanacak
Güneş Enerjisi Kullanımında Rekor Büyüme Yaşanacak

Kirazdiken: Hedefimiz yenilenebilir enerji ile hem ekonomiye hem de çevreye katkı sağlamak

Tarım, yaş ve kuru meyve ihracatı, yazılım ve HES gibi sektörlerde de faaliyetlerini sürdüren ve tamamen yerli sermayeyle ekolojik dengeyi koruduklarını belirten Kirazdiken; elektrik üretiminde güneş enerji santrallerine yapılan yatırımların artırılması gerektiğine vurgu yaptı. ’’Synergee olarak; Gezegen sınırlarına saygı göstererek, çevresel ayak izimizi azaltma sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hız veriyor ve düşük karbona geçiş yol haritamızı desteklemek için tüm olanakları değerlendiriyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Çalıştayı

 İlgili Makaleler

Başa dön tuşu