Genel

Eğitim-Sen: Proje Okulları, MEB’in Keyfi Uygulamalarına Teslim Ediliyor!

eğitim sen

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje okullarındaki keyfi uygulamalardan vazgeçmek yerine bu uygulamalardaki ısrarını sürdürdüğüne yönelik açıklamada bulundu.

Eğitim-Sen Genel Merkezi açıklamasında şu cümlelere yer verdi: “Yaşanan sorunlara, eleştirilere ve gelen tepkilere aldırmadan, “Ben yaptım oldu!” mantığıyla hareket eden MEB, yayınladığı ‘2023 Yılı Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirmesine İlişkin Kılavuz’ ile bugüne kadar izlediği politikada kararlı olduğunu gösterdi. Geçmiş yıllarda, bu okullarda görev yapan öğretmenleri sürgün edebilmek için türlü çabalara girişen, liyakati değil sadakati ilke edinerek bu okullara yönetici atayan Bakanlık, “Atamalar adayların tercihleri dikkate alınarak atama takviminde belirlenen tarihte Bakanlıkça yapılır.” diyerek tüm gücü kendi eline almıştır.” 

Hukuka Uygun Hareket Edilmelidir!

Açıklamada atamalarda; ‘Proje okulu” adıyla ayrıştırılan okullarda öğretmenler ve yöneticiler atanırken hizmetin gereklerini hangi kriterlerin karşılayacağı, liyakatin nasıl sağlanacağı, öğretmenlerin kıdem ve hizmet süresinin dikkate alınıp alınmayacağı, görev sürelerinin neye ve kime göre uzatılacağı, sorularına verilebilecek tek yanıtın, “Bakanlığın keyfi nasıl isterse öyle olacaktır” şeklinde karşılarına çıktığını belirten Eğitim-Sen, “Hâlbuki Bakanlık, yaptığı her eylem ve işlemde hukuka uygun hareket etmek zorundadır” vurgusunda bulundu.

Keyfi ve Siyasi Tüm Adımların Takipçisi Olacağız!

Eğitim-Sen açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Dolayısıyla bu okullardaki hizmetin amacını, bu amaca yönelik olarak öğretmenler ve yöneticilerde aranacak somut, objektif ve hukuki kriterlerin neler olduğunu, bu kriterlerin hizmetin amacıyla bağdaşıp bağdaşmadığını, öğretmenlerin haklarının korunup korunmadığını, bu adımların her birinin yasalara değil hukuka uygun olup olmadığını net biçimde görebileceğimiz bir uygulama bulunmamaktadır. Eğitim-Sen olarak, dün olduğu gibi bugün de proje okullarında atılan keyfi ve siyasi tüm adımları yakından takip edecek ve tüm gücümüzle haksız ve hukuksuz uygulamaları engellemek için mücadele edeceğiz. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi yalnız bırakmayacağız. Unutulmamalıdır ki “Ben yaptım oldu!” denilerek yapılan her eylem ve işlem anayasaya açıkça aykırıdır! Bu nedenle MEB, bu tavrından vazgeçmelidir!” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Eğitim Sendikaları, Yeni Milli Eğitim Bakanı Tekin’den Ne Talep Ediyor!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu