Genel

Başkan Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu Hakkında Konuştu

Başkan Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu Hakkında Konuştu

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 18 Temmuz tarihinde Bloomberg HT’nin yayınına katıldı. Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesinin gerekliliği ve bundan sonraki süreçte kanuna dair yapılması gerekenler üzerine konuştu.

Başkan Geylan, Anayasa Mahkemesi’nin 5 Temmuz tarihinde sendikaların görüşlerini aldığını ve Türk Eğitim-Sen’in de sözlü beyanını dinlediğini hatırlatırken, bekledikleri asıl hususun kariyer basamakları sınavının iptali olduğunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunurken ‘sınavı’ içeren maddeyle ilgili başvuruda bulunmadığını dile getirdi.

 

Başkan Geylan: “Öğretmenler Zaten ‘Uzman’ Olarak Göreve Başlıyor”

Sınavın salt olarak bilgiyi ölçtüğünü, öğretmenliğin ise yalnızca bilme değil, bildiğini aktabilme mesleği olduğunu da söyleyen Geylan, öğretmenlerin kariyerleri belirlenirken tek kriterin deneyim olması gerektiğini açıkladı. 739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmenliğin “uzmanlık mesleği” olarak tanımlandığını dile getiren Geylan şunları söyledi, “Bazı kesimler, kamunun her kademesinde uzmanlık sınavı varken, öğretmenlere neden getirilmesin? diye soruyor. Oysa öğretmenler zaten ‘uzman’ olarak göreve başlıyor. Kamunun diğer kademelerinde sınav kazandığı takdirde kişinin yaptığı işin niteliği değişiyor, oysa öğretmenler uzman öğretmen de olsa, başöğretmen de olsa yine aynı işi yapıyor yani işin niteliğinde değişiklik olmuyor”

“Öğretmenlerin sadece hizmet yılı esas alınarak kariyerlerinin planlaması lazım” diye konuşan Geylan, 5 yılını dolduran her öğretmenin uzman, 10 yılını dolduran her öğretmenin ise başöğretmen olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Talip Geylan

Başkan Geylan: “Anayasa Mahkemesi’nin İptal Kararını Kanunun Zenginleştirilmesi Açısından Fırsat Olarak Görüyoruz.”

Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesinin ardından kanun değişikliğinin gündeme geleceğini söyleyen Geylan, “Madem kanun değişikliği yapılacak, o halde kanunun içeriğini adına yakışır şekilde zenginleştirelim. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklentimiz budur. Öğretmenlik Meslek Kanunu; öğretmenlerin yetiştirilmesinden ilk atamaya, tayin-nakil sürecinden yönetici atamalarına, ödül ve cezalardan öğretmene yönelik şiddeti önleyici ve caydırıcı tedbirler getirilmesine kadar birçok hususu ihtiva etmelidir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını kanunun zenginleştirilmesi açısından fırsat olarak görüyoruz.” dedi

  Eğitim-Sen: Seçim Atmosferiyle Gerçek Dışı Bilgiler Veriliyor!

Kariyer basamakları konusunun ilk olarak 2005 yılında gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Geylan, “O dönemde Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yükselme Yönetmeliği’ni yargıya taşıdık. Kanun Anayasa Mahkemesi’ne de taşındı. Anayasa Mahkemesi de 2008 yılında kanunun bazı hükümlerinin iptaline karar verdi. Ama MEB, 17 yıl boyunca düzenleme yapmadığı için öğretmenlerimiz mağdur oldu. Bu nedenle tıpkı daha önce yaşandığı gibi öğretmenlerimizi yıllarca mağdur edecek bir gecikmeye meydan verilmemelidir. TBMM açılır açılmaz kanunla ilgili düzenlemeler hızla yapılmalıdır.” diye konuştu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu