Genel

Ana Sınıfı Ücretleri Yeni Bir Kriz Yaratır Mı ?

pandemide eğitim 

Ana sınıflarında eğitim ücretsiz olması yeni bir tartışmayı yarattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın anaokullarında velilerden ‘yemek’ , ‘taşıma’ adı altında hiçbir ücret alınmayacağını açıklaması yeni soru işaretleri yarattı.

Türk Eğitim Sen Başkanı Geylan, “Bakanlık yardımcı personel ve diğer giderler için ana sınıfları için müstakil bütçe oluşturacak ödemeyi okullarımıza yapmalıdır” uyarısında bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, başta yardımcı personel olmak üzere ana sınıflarındaki giderlerin önemli bir kısmının öğrenciler için verilmekte olan ücretler ile oluşan bütçeden karşılandığını dile getirdi. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında hiçbir ücret alınmayacağı kararına ilişkin, gelecek yıl bu anlamda büyük bir sorun yaşanacağını açıkladı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: "Dolasıyla Önümüzdeki Öğretim Yılında Büyük Bir Sorun Yaşanacak"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: “Dolasıyla Önümüzdeki Öğretim Yılında Büyük Bir Sorun Yaşanacak”

Genel Başkan Talip Geylan konuya ilişkin şunları söyledi, “Bakanlığın önümüzdeki yıl ana sınıfı öğrencilerinden hiçbir ücret alınmayacağı kararı, bir takım yeni sıkıntılara neden olacaktır. Bilindiği üzere, ana sınıflarında başta yardımcı personel olmak üzere giderlerin önemli bir kısmı öğrenciler için verilen ücretlerle oluşan bütçeden karşılanıyordu. Dolayısıyla önümüzdeki öğretim yılında bu anlamda büyük bir sorun yaşanacaktır. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı, yardımcı personel ve diğer giderler için ana sınıfları için müstakil bütçe oluşturacak ödemeyi okullarımıza yapmalıdır.”

Ana Sınıflarında Ücret Krizi !
Ana Sınıflarında Ücret Krizi !

Bakan Ne Demişti ?

Milli Eğitim eski Bakanı Mahmut Özer, 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenci velilerinden alınan ücretlerin tamamen kaldırıldığını açıklamıştı. Bakan Özer, okul öncesi eğitimle ilgili olarak farklı bölgelerde valilikler tarafından belirlenen ücretlerin bulunduğunu ifade etti. Özellikle tam gün eğitim veren kreşlerde 400 TL ile 500 TL arasında değişen ücretlerin Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği’ne uygun olarak tahsil edildiğini belirtti. Ancak 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla, bu ücretlerin tamamen ortadan kaldırıldığını vurguladı. Bakan Özer, “Ülkemizin dört bir yanında, Ordu’dan Hatay’a, Malatya’dan Cizre’ye, Silopi’den Kars’a kadar hangi bölgede olursa olsun, tam gün veya yarım gün eğitim alan tüm öğrencilere abla, yemek, taşıma gibi adlar altında okul öncesi eğitim için ücret talep edilmeyecektir” şeklinde konuştu. Bu adımla, Türkiye’nin dört bir yanındaki çocukların eğitimine erişimin daha da kolaylaşacağı ve ailelerin maddi yükünün hafifleyeceği bir döneme girildiğini belirtmişti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Yaşlı Destek Programı Ülke Geneline Yayılıyor

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu