AK Parti’nin Sokak Köpeklerinin Uyutulması Teklifine Tepkiler Çığ Gibi !

AK Parti’nin Sokak Köpeklerinin Uyutulması Teklifine Tepkiler Çığ Gibi !

Sokak köpekleri uyutulacak mı ? AK Parti’nin bazı bölgelerde insan ölüm ve yaralanmalarına neden olan sokak köpeklerinin uyutulması yönünde bir yasa teklifi hazırladığı ortaya çıktı. Hayvanseverler, karara sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda AKP, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yaparak “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören bir yasa teklifi hazırlamaya başladı.

Nevşin Mengü’den Sert Tepki

Gazeteci Nevşin Mengü, sokak köpeklerinin uyutulmasının planlandığı yasa teklifine sert tepki gösterenlerden. Mengü X hesabındaki paylaşımında,”Sokak hayvanlarına bakış politik bir mesele. Sokak hayvanlarının öldürülmesi kampanyası yapanların İslamcı sağ ve aşırı sağdan çıkması da tesadüf değil. Kendileri gibi olmayan her şeyden korkan, nefret eden; anlayamadığı, tanımadığı her şeyin yok olması gerektiğini düşünenler katliam istiyor. Sokak köpekleri öldürülsün diyenlerle kafasına ters gelen herkese vatan haini diyenler aynı kişiler: Benim gibi değil demek ki ölmeli Benim gibi davranmıyor demek ki hain” dedi. Teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanıyor. Kedi, köpek gibi evcil hayvanlara çip takılarak dijital kimlik sistemi getiren, evcil hayvanları terk edenlere yaptırımlar öngören Hayvanları Koruma Kanunu Temmuz 2021’de yürürlüğe girmişti.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu